Tydzień Walki z rakiem Szyjki Macicy

Ostatni Tydzień Stycznia –

Tydzień Walki z rakiem Szyjki macicy

 Szpital Powiatowy w Nowej Dębie od wielu lat prowadzi różnorodne działania prozdrowotne. Jednym z nich jest Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w Zakładach Opieki Zdrowotnej, które podpisały umowę z NFZ. Na realizację programu wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie dogodny termin wizyty. Skierowanie nie jest potrzebne.
Cytologia to bezpieczne i bezbolesne badanie. Pozwala na wykrycie nie tylko wczesnych postaci raka szyjki macicy, ale także stanów, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie).

Połowa z nich umiera  dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem - najczęściej chorują kobiety między 45 a 55 rokiem życia, szczególnie te, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne, wiele razy rodziły, palą papierosy. Wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia.

Zapraszamy wszystkie kobiety, które do tej pory jeszcze się nie przebadały. Przypominamy, że populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Jeśli kobieta nie mieści się w w/w grupie wiekowej może skorzystać z bezpłatnej cytologii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna się zgłosić do lekarza specjalisty, który wyda skierowanie na badanie. Przypominamy, że rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań. Rejestracja tel. 15 846 2651 wew.170.