Dzień walki z gruźlicą

24 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GRUŹLICĄ

 

W marcu obchodzimy Światowy Dzień Tuberkulozy, czyli..... GRUŹLICY. Święto ustanowione przez Światowe Zgromadzenie WHO obchodzone jest w rocznicę wyizolowania w 1882 roku przez Roberta Kocha prątka gruźlicy (na fotografii powyżej). Przypominamy, iż SPZZOZ w Nowej Dębie od wielu lat specjalizuje się w leczeniu chorób płucnych i w leczeniu gruźlicy, dlatego w nowodębskim szpitalu można uzyskać odpowiednią w tym zakresie pomoc zarówno w Poradniach Gruźlicy i Chorób Płuc, jak i w Pododdziale Chorób Płuc Oddziału Wewnętrznego.

O gruźlicy już niemal zapomnieliśmy. Tymczasem to nadal groźne i wciąż potencjalnie śmiertelne schorzenie. Ta zakaźna choroba zazwyczaj przenoszona jest drogą kropelkową. Chory podczas kaszlu, kichania, odksztuszania, głośnego śmiechu czy nawet zwykłego mówienia wydala prątki gruźlicy zarażając osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Jeden nie leczony chory zakaża w ciągu roku średnio od dziesięciu do piętnastu  osób. Bakteria wywołująca to schorzenie może przetrwać w organizmie człowieka przez wiele lat w stanie uśpienia nie wyzwalając choroby.

Najczęściej chorują ludzie żyjący w trudnych warunkach socjalno–bytowych, ale także osoby dobrze sytuowane, żyjące w ciągłym stresie, mające obniżoną odporność organizmu. Zachorowaniu sprzyjają również inne choroby, między innymi: cukrzyca, zakażenie HIV, choroby krwi, choroby nowotworowe, pylica płuc, schyłkowa niewydolność nerek. Wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe, prawidłowo prowadzone leczenie chorego sprawia jednak, że już po miesiącu pacjent nie zaraża otoczenia.