Promocja zdrowia

 • TYDZIEŃ DLA SERCA 15.04.2019

  TYDZIEŃ DLA SERCA

  W dniach 17-24 kwietnia odbywać się będzie ogólnopolska akcja „Tydzień dla serca”.

  Ma ona na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niosą choroby serca i układu krążenia. A dane są niepokojące – w Polsce stanowią one blisko połowę wszystkich zgonów.

  PAMIĘTAJMY!

  Wiosna to dobry czas, by zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i zacząć więcej się ruszać.

  Zachęcamy do dbania o siebie.

  więcej
 • Światowy Dzień Zdrowia 05.04.2019

  7 Kwiecień- Światowy Dzień Zdrowia

  "Zdrowie dla wszystkich"

  ,,Nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupieniem leków, a kupieniem jedzenia’’   - Dyrektor Generalny WHO.

  ,,Zdrowie dla wszystkich’’ to nie tylko hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja będąca naczelnym drogowskazem przez ponad 70 lat działania Światowej Organizacji Zdrowia.

  Celem Światowego Dnia Zdrowia jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu.  ,,Powszechny’’ oznacza ,,dla wszystkich’’, bez dyskryminacji i pominięcia kogokolwiek. Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, których potrzebują bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa.

  więcej
 • 24 marzec - Światowy Dzień Walki Z Gruźlicą 25.03.2019

  24 marzec - Światowy Dzień Walki Z Gruźlicą

  Wydawać by się mogło, że gruźlica to choroba, która prawie całkowicie zniknęła z mapy chorób zakaźnych świata. Nic bardziej mylnego. Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na naszym globie., a z jej powodu co roku umiera ok. 3 mln osób na świecie.

  Światowy Dzień Walki Z Gruźlicą obchodzony 24 marca ma przypominać o tym fakcie tym bardziej, że w Polsce również odnotowywany jest wzrost zachorowalności na gruźlicę.  


  więcej
 • Dzień Walki z Depresją 22.02.2019

  23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

  Ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat depresji, jej objawów i zachęcenie do podejmowania leczenia.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych

  Jeżeli bliska osoba lub sami Państwo potrzebujecie pomocy, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie zaprasza do CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO w Nowej Dębie, które na podstawie umowy z narodowym Funduszem Zdrowia, zapewnia kompleksową opiekę psychiatryczną.

  Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny znajduje się w kompleksie Izby Przyjęć Psychiatrycznej, Poradni Zdrowia Psychicznego i Oddziału Psychiatrycznego przy ul. M.C. Skłodowskiej 1A w Nowej Dębie i jest dostępny w dni robocze w godz. 08:00-18:00 lub pod numerem telefonu 888 289 431.

  PAMIĘTAJ!

  „ Zachowanie równowagi psychicznej to zachowanie całego zdrowia i klucz do osobistego sukcesu”

  Jesteśmy z Tobą i dla Ciebie! ZAPRASZAMY!  PRZYJDŹ!

   

   

  więcej
 • KONCERT WALENTYNKOWY DLA SZPITALA 11.02.2019

  Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego

  Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie

  serdecznie zapraszają na Koncert pod tytułem:

  "WIERSZE (POD)RÓŻNE"

  w wykonaniu Kuby Blokesza

  który odbędzie się w dniu 14 lutego 2019 roku o godzinie 18.00 w Ośrodku Kultury.

  Podczas koncertu będzie można wspomóc Szpital Powiatowy w Nowej Dębie poprzez zakup cegiełek rozprowadzanych przez SPOŁECZNY KOMITET POMOCY SZPITALOWI POWIATOWEMU W NOWEJ DĘBIE.

  Ponadto już od godz. 16.00 w holu SOK w ramach Walentynkowego Święta,

  Szpital Powiatowy w Nowej Dębie oferuje:

  porady dietetyczne

  porady rehabilitacyjne z prezentacją ćwiczeń

  porady psychologiczne

  pokaz prac warsztatu terapii zajęciowej z możliwościa ich nabycia

  możliwość nabycia CEGIEŁEK wsparcia dla Szpitala

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

  więcej
 • 27. Światowy Dzień Chorego 07.02.2019

  27. Światowy Dzień Chorego – 11.02.2019

  Orędzie Papieża Franciszka

  na XXVII Światowy Dzień Chorego

  W poniedziałek, 11 lutego 2019 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Centralne obchody będą miały w tym roku w Kalkucie, a w sposób szczególny patronować im będzie św. Matka Teresa z Kalkuty.

  Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej
  z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

  Z tej okazji Papież Franciszek wydał Orędzie na XXVII Światowy Dzień Chorego, do którego lektury zapraszamy w rozwinięciu.


  więcej
 • 4 luty - Światowy Dzień Walki z Rakiem 31.01.2019

  4 luty - Światowy Dzień Walki z Rakiem

  Jak co roku 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.  Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest nadal aktualny Apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.  

  W związku ze zbliżającym się świętem zachęcamy do udziału w akcji „Dzień Drzwi Otwartych”, w czasie której możliwe będzie wykonanie profilaktycznych badań przesiewowych, a także zasięgnięcie porady u specjalistów. Prowadzone będą także wykłady i pogadanki na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania i możliwości skutecznego leczenia nowotworów.

  więcej
 • 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji 24.01.2019

  26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, dokładnie w dniu upamiętniającym rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce.

  Transplantacja narządów jest jedną z metod ratowania życia, która polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od dawcy. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda pozwalająca chorym na przeżycie, zwłaszcza przy skrajnej niewydolności serca, wątroby, płuc

  W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, szczególnie zachęcamy wszystkie zdrowe osoby pomiędzy 18-50 rokiem życia do zostania dawcą. Pamiętajmy, że jako dawcy komórek krwiotwórczych ofiarowujemy choremu szansę na życie.

  więcej
 • ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS 30.11.2018

  1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

  Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

  więcej
 • Dni Honorowego Krwiodawstwa 21.11.2018

  22-26 listopada - Dni Honorowego Krwiodawstwa

   

  Każdego roku w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom - oddającym bezpłatnie krew - za ratujący życie dar krwi, oraz do zwiększenia świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia potrzebującym pacjentom dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.

  Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych.

  Na terenie naszej jak również w pozostałych placówkach zdrowotnych wyeksponowano materiały promocyjne wskazujące na przywileje jakie za sobą pociąga humanitarna postawa honorowego oddawania krwi. Działania te zostały wykonane na prośbę Ministra Zdrowia. Ponadto na stronie www.twoja krew.pl w zakładce „ Przyłącz się” można pobrać i wydrukować plakaty oraz ulotki promujące honorowe oddawanie krwi.

   

  więcej