Aktualności

 • Patronalne święto Służby Zdrowia 17.10.2018

  18 października – święto św. Łukasza Ewangelisty

  Patronalne święto Służby Zdrowia

  Obchodząc święto św. Łukasza Ewangelisty, wspominając jego życie, obchodzimy święto Pracowników Służby Zdrowia. Przy tej okazji przypomnijmy świętego, lekarza i uczonego, który stał się ich patronem. O tym, że był lekarzem, możemy przeczytać m.in. w Liście św. Pawła Apostoła do Kolosan: „Pozdrawia was Łukasz, umiłowany lekarz” (Kol 4, 14)Święty Łukasz pochodził z Syrii, nie wiemy dokładnie, w którym roku się urodził. Był poganinem, a wyznawcą Chrystusa stał się ok. 40 r., czyli 7 lat po Jego śmierci. Zgodnie z tym, co podaje św. Paweł, Łukasz nie należał do 72 uczniów Jezusa, mimo iż takie informacje zamieścił w swoich pismach Epifaniusz. Łukasza nie należy także mylić  z uczniem, którego Jezus spotkał w drodze do Emaus w dniu zmartwychwstania, choć takiego zdania byli św. Grzegorz Wielki i Teofilakt. Ok. roku 50 związał swoje losy ze św. Pawłem. Przystąpił do niego jako uczeń, pomocnik, przyjaciel, ale też właśnie jako lekarz, tak przydatny podczas drogi. Wiadomo, że nie przez cały czas towarzyszył św. Pawłowi  w podróżach apostolskich, jednak kiedy przyłączył się do niego w roku 58, podczas III podróży, pozostał przy nim do końca jego życia. Ta decyzja miała ogromne konsekwencje zarówno dla św. Pawła, samego Łukasza, jak i dla przyszłych pokoleń chrześcijan.

  Źródło: Internet

  Sporządziła: BM.

  więcej
 • Informacja o pracy Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Leczenia Uzależnień oraz Rejestracji 17.10.2018

  Uprzejmie informujemy, iż od dnia  23 października 2018 rwe wtorki,  aż do odwołania,

  Rejestracja do Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Leczenia Uzależnień będzie nieczynna. W tym czasie nie będzie przyjmowała również lek. med. Joanna Lubera - Grazda.

  Pozostały harmonogram pracy obu Poradni pozostaje bez zmian.

  Za wszelkie utrudnienia związane z tym faktem z góry przepraszamy.

  więcej
 • Październik Miesiącem Walki Z Rakiem 02.10.2018

  Październik Miesiącem Walki Z Rakiem

  Każdego roku 15 październik obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a cały miesiąc październik nazywany jest Miesiącem Walki z Rakiem. Właśnie w październiku szczególnie uświadamiamy o tym, jak zapobiegać występowaniu nowotworów piersi oraz o olbrzymim znaczeniu wykonywania badań przesiewowych. Symbolem walki z rakiem jest różowa wstążeczka.

  Rak piersi dotyka wprawdzie najczęściej kobiet, ale diagnozowany jest również u mężczyzn. Dlatego regularne samobadanie piersi i badanie USG pozwalają w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć właściwe leczenie.

  więcej
 • Nowe oznakowanie zewnętrzne budynków Szpitala w Nowej Dębie 01.10.2018

  Nowe oznakowanie zewnętrzne budynków Szpitala w Nowej Dębie

  Informujemy, iż na budynkach Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie przy ul. M.C Skłodowskiej 1a, ul. Kościuszki 1c i ul. Rzeszowskiej 8 zamontowano nowe tablice zewnętrzne.

  Przy wejściach do obiektów i oddziałów zamontowano granatowe tablice z logo Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie. Na szczególną uwagę zasługują dwa duże napisy z logo szpitala, które znalazły się na budynkach przy ul. M.C Skłodowskiej 1a oraz ul. Kościuszki 1c.

  Zmiany oznakowania były niezbędne z uwagi na rozwój szpitala. Nowe, przejrzyste oznakowanie ułatwi poruszanie się pacjentów na terenie Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie. Stanowi też dostosowanie lecznicy do potrzeb pacjentów i wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  więcej
 • Centrum Zdrowia Psychicznego 28.09.2018

  Szanowni Pacjenci!

  W myśl Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata  2017–2022 od dnia 1 października 2018 r., rozpoczyna pracę Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie i działający w jego ramach Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny. Placówka oferuje kompleksową pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie realizowane są świadczenia zdrowotne w zakresach:

  Ambulatoryjnym:

  Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51 wew. 207 oraz 888 289 431

  Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51 wew. 148.

  Zespół Leczenia Środowiskowego w Nowej Dębie, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15- 846-26-51 w. 178.

  Przychodnia Specjalistyczna w Tarnobrzegu, ul. Mickiewicza 34, tel. 15-822-27-84.

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Specjalistyczna Poradnia Zdrowia Psychicznego w Tarnobrzegu, ul. 1 Maja 1, tel. 15-822-21-11.

  Dziennym:

  Oddział Dzienny Psychiatryczny w Nowej Dębie, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15- 846-26-51 wew. 175.

  Stacjonarnym:

  Oddział Psychiatryczny w Nowej Dębie, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51      wew. 188.

  Naszym zadaniem jest zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dla dorosłej ludności zamieszkałej na obszarze Powiatu Tarnobrzeskiego i Miasta Tarnobrzega.

  Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

  więcej
 • Światowy Dzień Serca 28.09.2018

  OSTATNIA NIEDZIELA WRZEŚNIA- ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA


  Głównym Organizatorem Światowego Dnia Serca jest Światowa Federacja Serca z siedzibą w Genewie skupiająca 6 organizacji kardiologicznych o zasięgu kontynentalnym, 53 narodowe Fundacje Serca i 81 Towarzystw Kardiologicznych krajów z całego świata, w tym Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Światowy Dzień Serca ma za zadanie zdopingować ludzi na całym świecie do prowadzenia zdrowego trybu życia, a w szczególności do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i kontrolowania wagi swojego ciała, oraz rzucenia palenia. Zdrowy styl życia znacznie redukuje ryzyko chorób a według najnowszych badań efekty mogą być już widoczne po 6 tygodniach. Światowy Dzień Serca jest najważniejszą organizowaną przez Światowa Federację Serca imprezą, mającą na celu zwiększenie świadomości publicznej oraz promocje środków zapobiegawczych prowadzących do zmniejszenia ilości chorób sercowo- naczyniowych.

  więcej
 • Szpital w żałobie 21.09.2018

  Szpital w żałobie

   

  Z wielkim smutkiem i przepełnieni żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 września 2018 roku, ledwie u progu upragnionej emerytury, po heroicznej walce z chorobą, cicho i spokojnie  odeszła do domu Ojca Niebieskiego nasza Droga Koleżanka Irenka Głowacka.

  Pamiętamy Ją jako życzliwą ludziom i chętnie udzielającą wsparcia wszystkim pracownikom Osobę, na której przez ostatnie lata Jej pracy w naszym szpitalu spoczywał obowiązek organizacji i funkcjonowania sekretariatu kolejnych jego dyrektorów.

  W swojej pracy Irenka wykazywała najwyższej próby profesjonalizm, umiejętność godzenia oczekiwań każdego z dyrektorów z oczekiwaniami pracowników i interesantów naszego Szpitala. Oddana Szpitalowi do końca i bezgranicznie, będąc już na emeryturze i doświadczając choroby, zawsze żywo interesowała się tym, co u nas.

  Za tę Jej życzliwość i doświadczenie bycia z Irenką przez ponad 40 lat wspólnej pracy serdecznie Jej dziękujemy.

  Irenko będziesz na zawsze w naszej życzliwej pamięci!

  Rodzinie Irenki składamy wyrazy najgłębszego współczucia i zapewniamy o modlitewnym wsparciu w tych trudnych dla Państwach chwilach.

   

  Dyrekcja, Koleżanki i Koledzy z SPZZOZ w Nowej Dębie

  więcej
 • 21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera 21.09.2018

  21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Choroba Alzheimera kojarzona jest głównie z utratą pamięci. Nie należy jednak lekceważyć innych niepokojących objawów, które narastają dużo wcześniej niż samo głębokie otępienie. Specjaliści przestrzegają: im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym dłuższy jest czas dobrego funkcjonowania chorego.

  Swiatowy Dzień Choroby Alzheimera ma przypominać o tej chorobie, ma przypominać jak z nią żyć, ma przypominać jak opiekowac sie samym chorym i rodzinami, które doswiadczają tego problemu.

  więcej
 • Dzień Chorych na Schizofrenię 12.09.2018

  14 września-Dzień Chorych na Schizofrenię


  Dnia 14 września obchodzony jest Dzień Chorych na Schizofrenię - święto mające na celu uświadomienie społeczeństwa, zwiększenie tolerancji wobec chorych, ich aktywizację zawodową oraz rozwój profilaktyki zdrowia psychicznego. Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym o poważnym przebiegu. Cechuje się współwystępowaniem zaburzeń myślenia, emocji, percepcji, mowy, zachowania i tożsamości. Choroba ta doprowadza do nieprawidłowego postrzegania, interpretowania i przeżywania rzeczywistości. Nazwa„schizofrenia” oznacza dosłownie rozpad umysłu lub serca. Na świecie na schizofrenię choruje ponad 21 milionów ludzi. W Polsce z tą chorobą może zmagać się nawet 400 tys. osób.

  więcej
 • Rehabilitacja osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności 29.08.2018

  Informujemy, że od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz ze świadczeń rehabilitacji leczniczej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

  Świadczenia opieki zdrowotnej  dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych w placówkach medycznych list oczekujących.
  To oznacza, że:

  - placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,

  - w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,

  - świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

  Ważne: niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

  Szczegółowe informacje na poniższej stronie NFZ:

  http://nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/rehabilitacja-osob-ze-znacznym-stopniem-niepelnosprawnosci,328.html

  więcej