Szkoła Rodzenia

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    BEZPŁATNA SZKOŁA RODZENIA  

PRZY SPZZOZ W NOWEJ DĘBIE (świetlica Oddzialu Psychiatrii Dziennej)

tel. 15 846 26 51 wew. 105

SERDECZNIE ZAPRASZA NA ZAJĘCIA W KAŻDY PIĄTEK O GODZINIE 17.00

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


SZKOŁA RODZENIA - PRZERWA ŚWIĄTECZNA

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, iż w dnich 22 grudnia i 29 grudnia 2017 roku Szkoła Rodzenia będzie nieczynna w związku z przerwą świąteczną.

Na kolejne zajęcia zapraszamy zgodnie z harmonogramem już w dniu 5 stycznia 2018 roku.

Za wszelkie utrudnienia i niedogodnosci przepraszamy życząc jednocześnie Zdrowych, Radosnych i Spokojnych Świąt Bożego narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Do zobaczenia!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


SZKOŁA RODZENIA - PRZERWA WAKACYJNA

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, iż w miesiącu sierpniu 2017 roku Szkoła Rodzenia będzie nieczynna w związku z przerwą wakacyjno-urlopową.

Na kolejne zajęcia zapraszamy zgodnie z harmonogramem we wrześniu.

Za wszelkie utrudnienia i niedogodnosci przepraszamy.

Do zobaczenia!

SZKOŁA RODZENIA NA DNIU DZIECKA W GORZYCACH


W dniu 4 czerwca 2017 roku instruktorki Szkoły Rodzenia funkcjonującej przy SPZZOZ w Nowej Dębie, a zarazem położne Oddziału Ginekologiczno-Połozniczego wraz z p.o. Kierownikiem Odziału Ginekologiczno-Położniczego uczestniczyły w Dniu Dziecka w Gorzycach udzielając porad kobietom ciężarnym z zakresu ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń mięśni dna miednicy, ćwiczeń które mają pomagać przy porodzie. Ponadto wspólnie z dr Ryszardem Szymańskim (Kierownikiem Oddziału) konsultowały zgłaszające sie uczstniczki gorzyckiej imprezy. 

Ponadto wspólnie z dr Ryszardem Szymańskim (Kierownikiem Oddziału) konsultowały w innych problemach ginekologicznych zgłaszające się do nich uczestniczki gorzyckiej imprezy.


SZKOŁA RODZENIA w czasie BIAŁEJ SOBOTY

W dniu 20 maja 2017 roku w czasie BIAŁEJ SOBOTY i STREFY NA ZDROWIE, które odbyły się przez SOK w Nowej Dębie Szkoła Rodzenia funkcjonująca przy SPZZOZ w Nowej Dębie, a konkretnie Połozne z Oddziału Ginekologiczno-Połozniczego oraz Oddziału Nenatologicznego udzielały porad z zakresu ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń mięśni dna miednicy, które mają pomagać w momencie akcji porodowej.

          Zespół przed rozpoczęciem Białej Soboty

          Pierwsze konsultacje

          Kolejna zainteresowana osoba

          Uśmiechnięta Pacjentka i uśmiechnięte Położne

         Oprócz porad były także darmowe materiały promocyjne


Infromacja o SZKOLE RODZENIA

przy SPZZOZ w Nowej Dębie

oraz sprawozdanie z jej funkcjonowania


Zajęcia w SZKOLE RODZENIA przy SPZZOZ w Nowej Dębie odbywają się w każdy piątek w godzinach od 17.00 do 19.30 w wymiarze 3 godzin (w zależności od ilości osób lub tematu zajęć).

Zajęcia w SZKOLE RODZENIA prowadzone są przez wysokowykwalifikowany i posiadający odpowiednie doświadczenie zawodowe personel. Jest to obecnie 6 położnych:

  • Pani Sudoł Katarzyna
  • Pani Franuszkiewicz Ewa
  • Pani Dobrowolska Maria
  • Pani Furtak-Wójcik Aleksandra
  • Pani Kopeć Dorota
  • Pani Puzio Beata

Zajęcia mają charakter teoretyczny w formie multimedialnej oraz praktyczny (część położnicza i noworodkowa) z użyciem fantomów lub innego sprzętu.

W części o charakterze teoretycznym personel SZKOŁY RODZENIA zapoznaje przyszłych rodziców ze wszystkimi aspektami związanymi z przebiegiem ciąży, porodem oraz okresem połogu. Przyszli rodzice są także zapoznawani z topografią Oddziału Położniczego i Oddziału Noworodkowego oraz zasadami ich funkcjonowania. Ma to służyć zapobieganiu stresom okołoporodowym, które mogą być związane z zagubieniem się i nieznajomością nowego miejsca pobytu.

Na część praktyczną położniczą składają się:

  • ćwiczenia oddechowe oraz ruchowe z użyciem potrzebnego sprzętu (piłki, materace, fantomy)
  • ćwiczenia pozycji wertykalnych wykorzystywanych podczas porodu, które  pozwalają na zmniejszenie bólu porodowego.

Na część praktyczną noworodkową składa się nauka i instruktaż związane z codzienną pielęgnacją oraz kapielą noworodka. Nauka ta odbywa się za pomoca znajdującego się na wyposażeniu szkoły niezbędnego sprzętu (wanienki, lalki demonstracyjne, bielizna osobista noworodkowa, bielizna pościelowa). SZKOŁA RODZENIA uczy także przyszłe Mamy prawidłowego przystawiania i karmienia piersią noworodka.


Do dnia 11.05.2017r. z zajęć w SZKOLE RODZENIA skorzystało 50 par. W wyniku przeprowadzonych zajęć 30 par zdecydowało się i szczęśliwie urodziło swoje dzieci w naszym szpitalu, a 20 kolejnych par deklaruje poród w naszej placówce. 

Pomimo krótkiego czasu istnienia SZKOŁY RODZENIA jej prężna działalność przedkłada się na coraz większe zainteresowanie i liczbę chetnych uczęstników.

JEŚLI JESZCZE NIE MA CIEBIE RAZEM Z NAMI, TO PAMIĘTAJ

ZAPRASZAMY I CZEKAMY!

Przygotowały Położne: mgr Katarzyna Sudoł i mgr Aleksandra Furtak-Wójcik8 maja - Dzień Położnej


Jak co roku w dniu 8 maja w Polsce obchodzony jest  Dzień Położnej ustanowiony na cześć rocznicy urodzin jednej z największych i najofiarniejszych polskich Położnych, a mianowicie Stanisławy Leszczyńskiej, która całym swoim życiem wspomagała kobiety będące w stanie błogosławionym w prowadzeniu ciąży, podczas porodu  i w okresie połogu.

Najpiękniejszą kartę swojego zawodowego i życiowego powołania zapisała w czasie II Wojny Światowej jako więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, w którym nie bacząc na represje i z narażeniem własnego życia, pomogła przyjść na świat przeszło trzem tysiącom dzieci, będących z różnych narodowości, współwięźniarek. Potrafiła także odważnie sprzeciwić się sławnemu "Aniołowi Śmierci" doktorowi Mengele i powiedzieć mu, że: "Dzieci nie wolno zabijać!”. Stanisława Leszczyńska przeżyła obóz i pomagała więźniarkom aż do momentu jego wyzwolenia. Zmarła w roku 1974, a obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Każda z nas Położnych pamięta o swej wielkiej poprzedniczce i o Jej ofiarnej służbie jaką pełniła przy przyjściu na świat nowego życia. Także i dla nas jest Ona wzorem do naśladowania, a nasza praca w Szkole Rodzenia jest kontynuacją tej ofiarnej służby dla kobiet w stanie błogosławionym i przychodzących na świat ich - naszych dzieci.

Serdecznie Zapraszamy na nasze zajęcia.
WITAMY W SZKOLE RODZENIA

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, iż w Wielki Piątek w dniu 14.04.2017r., nasza Szkoła Rodzenia będzie nieczynna. Kolejne zajęcia odbędą się już zgodnie z harmonogramem. Za wszelkie utrudnienia i niedogodnosci przepraszamy, a na zbliżające się Święta Wielkanocne życzymy smacznego jajka i mokrego dyngusa.