Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem, są doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka, bowiem głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć nowotwór i dają szansę na wyleczenie
a skuteczna terapia zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 r. odnotowano w Polsce niemal 165 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe oraz ponad 99,64 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce.
Rak to choroba, w której komórki rozrastają się w niekontrolowany sposób powodując guzy, które mogą rozsiać się do różnych organów. Do zmian dochodzi bardzo wcześnie, dlatego już w młodości możemy kontrolować czynniki, które mają na niego wpływ.
Ryzyko zachorowania na raka można w znaczący sposób obniżyć poprzez wprowadzenie zdrowych zachowań, które zostały określone w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, tj:
- Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
- Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
- Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory – jeśli możesz, karm piersią.
- Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B- WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety).
Pamiętajmy! Ważnym elementem w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.
Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szansę na wyleczenie.
Szpital Powiatowy w Nowej Dębie od wielu lat realizuje program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Zachęcamy wszystkie kobiety, które jeszcze nie skorzystały z tego programu o jak najszybsze zdecydowanie się na wykonanie odpowiedniego badania (cytologia). Jest to badanie, które raz na dwa lata każda kobieta powinna wykonać, aby wykluczyć zachorowanie na raka.
Sporządziła: B.M.