Święto Chorych na Schizofrenię jest organizowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, przy współpracy z WHO, oraz przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom.
Schizofrenia to zaburzenie psychiczne z grupy psychoz, czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo postrzeganiem, przeżywaniem i odbiorem rzeczywistości. Początek choroby występuje najczęściej między 18 a 35 rokiem życia. W patogenezie schorzenia znaczenie mają czynniki genetyczne, wczesne warunki środowiskowe, procesy socjologiczne i neurobiologiczne. Podstawę leczenia stanowi farmakoterapia z użyciem leków przeciwpsychotycznych. Ważną rolę odgrywają również psychoterapia, rehabilitacja zawodowa i społeczna. W okresowym pogorszeniu przebiegu choroby, przy pierwszym jej epizodzie, lub gdy pacjent zagraża własnemu życiu albo zdrowiu lub życiu innych osób, może być stosowana hospitalizacja. U osób ze zdiagnozowaną schizofrenią zwiększone jest prawdopodobieństwo wykrycia zaburzeń takich jak depresja, zaburzenia lękowe. Powszechne są również problemy społeczne, jak bezrobocie, zadłużenie, ubóstwo, bezdomność, a oczekiwana długość życia jest mniejsza z powodu problemów ze zdrowiem fizycznym ( otyłość z zespołem metabolicznym, cukrzyca) oraz samobójstw.
Schizofrenia może rozpocząć się nagle, a jej obraz nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z chorobą psychiczną. Może również rozwijać się skrycie, miesiącami, nie budząc podejrzeń najbliższego otoczenia, do czasu gdy nagłe zaostrzenie czy postępująca degradacja sygnalizuje psychozę.
Pierwsze objawy schizofrenii:
- Stopniowe wycofanie się z życia społecznego
- Podejrzliwość i nieufność
- Unikanie relacji z ludźmi i niewychodzenie z domu
- Wypowiedzi nieadekwatne do sytuacji
- Pogłębiająca się obojętność
- Zmniejszenie napędu psychoruchowego
- Zaburzenia snu
- Omamy i urojenia
- Depresja
Zarówno w początkowych objawach, jak i pełnym przebiegu choroby, u osób ze schizofrenią obserwuje się:
- ciągłe uczucie, że są obserwowani;
- urojenia oddziaływania, wpływu lub owładnięcia;
- głosy omamowe komentujące lub dyskutujące o Pacjencie w trzeciej osobie;
- przekonanie, że inne osoby słyszą co chory myśli;
- głosy w głowie, szumy, dźwięki;
- chaotyczna lub rozkojarzona mowa;
- nietypowe ruchy lub szybkie zmiany tempa poruszania się;
- zastyganie w określonych pozach;
- samouszkodzenia;
- echo myśli;
- silne uczucia religijne;
- apatia;
- wycofanie się;
- ciągłe martwienie się;
- rozleniwienie;
- nadmiernie słabe lub nadmiernie silne reakcje emocjonalne;
- dziwne lęki;
- próby samobójcze;
- nadużywanie substancji psychoaktywnych;
- depresja;
- niezdolność do rozpoznania choroby;
- upośledzona koncentracja, pamięć, uwaga;
- trudność w rozwiązywaniu problemów.
Znaczny postęp i rozwój medycyny sprawił, że schizofrenia jest chorobą dobrze poddającą się leczeniu. Prawidłowo prowadzone leczenie farmakologiczne, terapeutyczne oraz oddziaływanie środowiskowe sprawia, że wielu chorych normalnie funkcjonuje w życiu rodzinnym i zawodowym.
Schizofrenia wiąże się z wysokim ryzykiem popełnienia samobójstwa.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Samobójstwa są trzecią – po wypadkach i nowotworach – przyczyną zgonów młodych ludzi (dane WHO z 2002 roku), dlatego nie można ich zlekceważyć. Co więcej, według danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba skutecznych samobójstw popełnianych przez młode osoby w wieku dorastania w Stanach Zjednoczonych (USA) i krajach Europy stale wzrasta. A przecież życie ludzkie jest największą wartością.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom to inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw i ich przyczyn: psychologicznych i socjologicznych
Samobójstwo jest niezwykle trudnym tematem, co nie oznacza, że wolno go pomijać. Niestety obecnie w Polsce nadal często bywa przemilczany. Problem chorób psychicznych (częstej przyczyny samobójstwa), między innymi depresji jest bagatelizowany czy wręcz ośmieszany. Wizyta u specjalisty, która winna być tak samo traktowana jak pójście do lekarza, jest tematem wstydliwym. Nie można postrzegać problemu samobójstwa tylko w kontekście śmierci, gdyż jest to proces zachodzący w człowieku często o wiele wcześniej niż udana próba samobójcza.
Statystyki policyjne pokazują, że w roku 2013 w Polsce dokonano najwięcej zamachów samobójczych zakończonych zgonem, (w tym największą liczbę samobójstw mężczyzn) od 22 lat. Od stycznia do listopada ubiegłego roku odnotowano w Polsce aż 12 647 prób samobójczych, rok wcześniej było ich 12 013. W całym 2019 r., odnotowano 11 961 prób samobójczych. Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2021 roku najwięcej prób samobójczych dokonali mężczyźni – 8 771. Najczęściej były to osoby w wieku 35-39 lat, nieco mnie prób samobójczych odnotowano wśród mężczyzn w wieku 30-34 lata. 3876 razy na własne życie targnęły się kobiety. Tu statystyka jest jeszcze bardziej niepokojąca, ponieważ najczęściej prób samobójczych dokonywały kobiety w wieku 13-18 lat. Odnotowano aż 911 takich przypadków. Drugą najwyższą liczbę odnotowano wśród kobiet w wieku 19-24 lata.
Jest to wystarczający dowód na to aby nakłonić społeczeństwo do podjęcia stanowczych kroków w celu osiągnięcia skuteczniejszych środków zapobiegających samobójstwom, promocji obecnych metod i ulepszania działalności profilaktycznej.
SPZ ZOZ w Nowej Dębie przez cały rok udziela wsparcia i pomocy we wspomnianych wyżej sytuacjach, którą można otrzymać w:
CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W NOWEJ DĘBIE
ul. M. Skłodowskiej – Curie 1a
Rejestracja Poradni Zdrowia Psychicznego
Centrum Zdrowia Psychicznego
tel. 15 846 05 14
PUNKT ZGŁOSZENIOWO-KOORDYNACYJNY
tel. 888 289 431 lub 15 846 05 13
poniedziałek – piątek
(z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy)
8.00 – 18.00