Uroczystości Jubileuszu 70-lecia powstania Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie rozpoczęła w dniu 15 września 2023 roku odprawiona o godzinie 10.00 Msza Święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.
Mszę Świętą, w której uczestniczyli obecni i emerytowani pracownicy Szpitala, goście i mieszkańcy, a także Dyrekcja Szpitala i Zarząd Powiatu, odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Frankowski – biskup senior Diecezji Sandomierskiej, któremu asystował ks. Krzysztof Tryk – sekretarz biskupa i wicedyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.
W koncelebrze Mszy Świętej uczestniczyli także: ks. prałat Józef Rogowski – proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chmielowie – dziekan Dekanatu Nowa Dęba, ks. kanonik Andrzej Barzycki – proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, ks. kanonik Henryk Król – proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, ks. prałat Eugeniusz Nycz – wieloletni proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie oraz ks. Tomasz Pyryt – kapelan szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.
Podczas Mszy Świętej obok modlitw dziękczynno-błagalnych w intencji Szpitala i o jego pomyślność, modlono się także w intencji zmarłych pracowników Szpitala, a także zmarłego kilka dni wcześniej Marka Ożgi – wieloletniego członka Rady Społecznej SPZZOZ w Nowej Dębie. Widocznym symbolem modlitw za zmarłych była płonąca przy wizerunku Jezusa Miłosiernego Świeca Pamięci.
Okolicznościowego powitania Księdza Biskupa dokonała pani Dyrektor Wiesława Barzycka, która poprosiła o modlitwę, o wygłoszenie homilii, a także o poświęcenie tablicy Jubileuszowej, co dokonało się na koniec Mszy. Tablica Jubileuszowa dedykowana dr. Jerzemu Mroczce – pierwszemu lekarzowi przedwojennego ambulatorium w Nowej Dębie, patriocie i żołnierzowi konspiracyjnej Armii Krajowej, po poświęceniu, już po Mszy Świętej, została posadowiona w miejscu, gdzie zlokalizowane było przed wojną Ambulatorium.
W czasie homilii Ksiądz Biskup Edward Frankowski mówił przede wszystkim o znaczeniu serca i tworzeniu atmosfery prawdziwego domu w takich miejscach jak szpitale. Ksiądz Biskup podał tu przykład nowodębskiego Oddziału Pediatrycznego, przywołując relację i wspomnienie Świętego Mikołaja zamieszczone w wydanej publikacji “70 lat Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie”. Ksiądz Biskup zauważył, że w tym oddziale panuje wyjątkowo domowa i pełna ciepła atmosfera, którą zapewnia pracujący w oddziale personel. Tą atmosferę dostrzegł właśnie odwiedzający Pediatrię każdego roku Święty Mikołaj, który z zażenowaniem stwierdzał, że jego obecność mogłaby być właściwie zbędna, bo w oddziale tym pracują prawdziwe Anioły. Święty Mikołaj nie wycofuje się jednak z odwiedzin, ale deklaruje, że to on będzie tym Aniołom zawsze pomagał, że będzie swoją obecnością sprawiał dzieciom radość, nawet wtedy, gdy ciągnięty za brodę widzi zaskoczenie i radość dzieci, że broda nie odpada, i słyszy, dzięki temu prostemu dziecięcemu testowi, że on jest naprawdę najprawdziwszym Świętym Mikołajem. Ksiądz Biskup podkreślił, że takie sytuacje pozwalają dzieciom szybciej zdrowieć i zapominać o swoich dolegliwościach i chorobach. Motyw dzieci i ich postaw, zwłaszcza dzieci cierpiących na skutek chorób (dziecięce oddziały onkologiczne) lub dziejowych sytuacji (morderstwo siedmiorga dzieci Rodziny Ulmów), były kontynuowane w dalszej części homilii, na zakończenie której JE Ks. Biskup złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia jubileuszowe.
Podziękowaniami dla ks. Biskupa za jego obecność, modlitwę i błogosławieństwo, oraz życzeniami wszelkiej pomyślności odwzajemnili się także pani Wiesława Barzycka – Dyrektor SPZZOZ oraz pan Jerzy Sudoł – Starosta Tarnobrzeski.
Po zakończeniu Mszy Świętej jej uczestniczy przemaszerowali na dalsza część obchodów Jubileuszu do Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Relację z tej części uroczystości zamieścimy w następnym wpisie.
Galeria zdjęć z Uroczystości w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie