Dnia 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, którego celem jest edukowanie społeczeństwa na temat depresji czyli zespołu zaburzeń psychicznych, które nie leczone samoistnie nie minął.
Depresja jest złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania chorobą cywilizacyjną. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych jak i fizycznych a obniżony nastrój: smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.
Depresja nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
Depresja to choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. „dobre rady” w stylu: weź się w garść, zrób coś ze sobą,-weź kąpiel, rusz się, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się i inne.
Na Depresję nie pomogą „dobre rady”! lepiej ich nie udzielać, bo mogą powodować zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie, a tym samym pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy natomiast zamiast „dobrych rad”: wspierać emocjonalnie, rozmawiać, obserwować, okazywać zainteresowanie pytając chociażby o to co się dzieje i jak pomóc?, pomóc w umówieniu na wizytę do lekarza.
Ważne, żeby zapamiętać, że Depresję się leczy farmakologicznie (lekami przeciwdepresyjnymi) i psychoterapią, a czas leczenia dla każdego jest indywidualny.
Ważne, żeby zapamiętać, że to nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. W Polsce 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne i tylko 1,5 mln. jest zdiagnozowanych oraz leczonych.
Profilaktyka Depresji to przede wszystkim higiena zdrowia psychicznego, na która składają się: odpowiednia ilość snu (6-8 godzin), czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się bo z każdej sytuacji jest wyjście, pozytywne spojrzenie na świat (życiowy optymizm).
Jeśli masz jakiś problem i coś Cię niepokoi możesz uzyskać pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie lub w Specjalistycznej Poradni Zdrowia Psychicznego.
Więcej informacji w zakładce Centrum Zdrowia Psychicznego: https://zoznowadeba.pl/oddzialy/centrum-zdrowia-psychicznego/