23 LUTEGO to OGÓLNOPOLSKI i ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ.
Depresja towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Cierpieli na nią starożytni, cierpią i współcześni. Depresja dotyczy naszego umysłu i naszych emocji ale zdarza się często że cierpi również nasze ciało.
Choroba ta może pojawić się u każdego ,a powody są różne. Najłatwiejszymi do zrozumienia i najczęstszymi przyczynami są przyczyny psychologiczne urazy psychiczne których doznajemy w życiu tj. śmierć czy odejście bliskich osób ,utrata pracy ,majątku, różne wydarzenia bardziej stresujące czy mniej stresujące ale przewlekłe , kłopoty w pracy ,w domu .
Wiele osób cierpiących na depresje nie zdaje sobie zupełnie sprawy z tego faktu ,objawy choroby mogą rozwijać się podstępnie i powoli ,czasem mogą być też nietypowe i objawiać się zmęczeniem ,kłopotami ze snem ,bólami głowy.
Lęk jest nieodłącznym składnikiem depresji . Występuje u około 70% osób z tą chorobą . Jest on dość charakterystyczny. Jest lękiem irracjonalnym, lękiem przed nie wiadomo czym.
Występuje bez względu na to czy organizmowi grozi jakieś niebezpieczeństwo czy nie. Osoba która podejrzewa u siebie objawy depresji powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza najlepiej do lekarza psychiatry.
Metod leczenia depresji jest kilka. Podstawą jest leczenie farmakologiczne o czym decyduje lekarz . W lżejszych postaciach depresji skuteczną metodą może być psychoterapia. Jest ona szczególnym rodzajem rozmowy terapeutycznej ukierunkowanej na problemy chorego, na jego chorobliwy sposób widzenia świata, na naukę życia z chorobą.
PAMIĘTAJ depresja jest chorobą i tak jak wszystkie inne choroby powinna być leczona. Co najważniejsze depresja jest wyleczalna.
Depresja u Młodych.
W Polsce nawet 20% młodych ludzi cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane szacują, że objawy depresji można stwierdzić u co trzeciego nastolatka. Depresja nastolatków to poważna choroba, która może objawiać się uporczywym uczuciem smutku i utratą zainteresowania aktywnościami, które dotychczas sprawiały dziecku przyjemność. Depresja wpływa na sposób myślenia, odczuwania i zachowania nastolatka. Chociaż dotyka ludzi w każdym wieku, jej objawy mogą różnić się u nastolatków i dorosłych. Na grafice przypominamy najważniejsze objawy depresji nastolatków.
Czy masz bliską osobę cierpiącą na depresję i chciałbyś jej pomóc? Ebook „Jak wspierać w depresji” jest stworzony właśnie dla Ciebie. W tym mini poradniku znajdziesz najpotrzebniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat depresji, ale też tego jak być dobrym wsparciem. Ebook dostępny jest tutaj: https://psychologiadziecka.org/…/jak-wspierac-w-depresji/
Opracowane na podstawie: Poradnika dla pacjenta – dr. n. med. Dariusz Wasilewskiego oraz Wydawnictwo Psychologiadziecka.org