WAŻNE!
Informujemy, iż od 18 maja 2021 roku przywrócone zostały porody rodzinne w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym SPZZOZ w Nowej Dębie przy zachowaniu procedur sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w naszej placówce.
Zapraszamy!
WITAMY!
Oddział Ginekologiczno-Położniczy
W miłej i rodzinnej atmosferze zapewniamy fachową opiekę medyczną w każdym etapie życia kobiety.
POŁOŻNICTWO
Na położnictwie jako pierwsi witamy przychodzących na świat naszych najmłodszych pacjentów. Chcemy, aby maluchy przychodziły na świat w najlepszych warunkach, dlatego zapewniamy wszelki komfort i wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo każdej mamie i jej dziecku.
Informujemy ponadto, że Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie uczestniczy w programie pilotażowym „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Program realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia, celem głównym pilotażu jest:
- Wdrożenie modelu żywienia zapewnianego kobietom w ciąży i w okresie poporodowym hospitalizowanym w oddziałach szpitalnych
- Propagowanie zasad zdrowego odżywiania wśród pacjentek po zakończeniu hospitalizacji w oddziałach szpitalnych
Warunkiem skorzystania z programu jest wypełnienie podczas hospitalizacji formularza oświadczenia, w którym pacjentka wyraża zgodę na udział w pilotażu. Pacjentka nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją programu. INFORMACJE W SPRAWIE DIETY MAMY znajdują się w zakładce DLA PACJENTA –>> Dieta Mamy.
Oddział posiada dwie sale porodowe, które wyposażone są w nowoczesne łóżka porodowe oraz sprzęt pozwalający na przyjmowanie wygodnych pozycji w czasie akcji porodowej. Przyjemny wystrój i klimatyzacja sali, a także możliwość tak zwanych porodów rodzinnych, zapewniają kobiecie rodzącej niemal domową atmosferę oraz wpływają na obniżenie stresu przyszłej mamie podczas porodu. Nad tym wszystkim stoi wykwalifikowany personel, który zapewnia bezpieczeństwo i opiekę na najwyższym poziomie.
Wychodząc z założenia popartego wieloletnim doświadczeniem i czyniąc zadość oczekiwaniom przyszłych mam, wiemy że pozycja leżąca nie jest dla kobiety rodzącej zbyt komfortową i nie jest najbardziej sprzyjającą dla przebiegu porodu, W związku z tym w naszym oddziale prowadzimy także porody w pozycjach wertykalnych (pionowych) przyjmowanych przez kobietę rodząca. Ponadto stosujemy w swojej pracy metody stymulujące kobietę rodzącą do większej i korzystnej dla porodu aktywności w czasie akcji porodowej.
Staramy sie także wspomagać naturalne, instynktowne zjawiska towarzyszące poszczególnym etapom dostosowując je do możliwości poszczególnych kobiet. Oferujemy oprócz nowoczesnych, komfortowych łóżek porodowych, wiele innych sprzętów do wykorzystania w trakcie całego porodu takich jak: worki sako, piłki, drabinki, które są dostępne na każdej z sal.
W czasie porodu, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, kobieta rodząca może przyjmować niczym nie skrępowane i dogodne dla siebie pozycje. Kobieta może więc chodzić, kucać, klęczeć lub siedzieć na piłce, może wybrać pozycję wiszącą lub kuczną przy drabinkach, kolankowo-łokciową, na kolanach w pionie, boczną czy kuczną na łóżku porodowym. Nad bezpieczeństwem rodzącej w każdej z tych pozycji czuwa wykwalifikowany i doświadczony personel: położne oraz lekarze-położnicy.
W naszym szpitalu nie stosuje się jako rutynowej procedury nacinania krocza kobiecie rodzącej. Staramy się w miarę możliwości – biorąc pod uwagę predyspozycje anatomiczne kobiety rodzącej, przebieg porodu, wielkość dziecka – stosować ochronę krocza.
Dbamy o to, aby już w czasie ciąży kobiety przygotowywały się i uelastyczniały mięśnie krocza poprzez masaż oraz odpowiednie ćwiczenia. Taką edukację zapewnia uczestnictwo w bezpłatnych zajęciach Szkoły Rodzenia, która prowadzona jest przy naszym oddziale. Zakres zajęć obejmuje teorię i ćwiczenia dla ciężarnych mające na celu przygotowanie do porodu i przyszłego macierzyństwa.
Podczas porodu kobieta rodząca może korzystać z niefarmakologicznych i farmakologicznych metod łagodzenia bółu takich jak:
- masaż
- aromaterapia
- muzykoterapia
- kąpiel w ciepłej wodzie
- TENS – urządzenie do elektrostymulacji przeciwbólowej
- znieczulenie zewnątrzoponowe (przy dostępności anestezjologa)
- gaz Entox – gaz rozweselający.
GINEKOLOGIA
Na ginekologii hospitalizowane są pacjentki ze schorzeniami kobiecego narządu. W tym zakresie prowadzimy diagnostykę i leczenie chorób kobiecych metodami zachowawczymi i operacyjnymi.
Przy użyciu nowoczesnego sprzętu do Laparoskopii i Histeroskopii, wykonujemy precyzyjne zabiegi diagnostyczno-lecznicze przydatne np.: w leczeniu niepłodności czy w diagnostyce chorób nowotworowych.
W zakresie ginekologii prowadzimy diagnostykę i leczenie chorób wikłających ciążę. Nad całym i kompleksowym procesem diagnozowania i leczenia pacjentek przebywających w naszym oddziale, opiekę sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel: położne i lekarze ginekolodzy-położnicy.
Co należy zabrać do Szpitala (pdf) >>
Kontakt:
Oddział Ginekologiczno-Położniczy
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1A
39-460 Nowa Dęba
telefon: 15 846 26 51
- lekarze wew. 162
- położne położnictwa wew. 105
- położne ginekologii wew. 176
Kierownik Oddziału: lek. med. Łukasz Kowalski
Zastępca Kierownika Oddziału: lek. med. Barbara Grudzień-Furman
Położna Oddziałowa: mgr Katarzyna Sudoł
SZKOŁA RODZENIA telefon: 15 846 26 51 wew. 105